return to the main list
senilis_s

gen. Rebutia K. Sch., subgen. Rebutia, sectio Rebutia, series 2. Senilis (O. Šída, 1997, 2004)

Charakteristiky príbuzenského okruhu Senilis:

adnot.: Backeberg, KL, p.385 - Rastliny rozčlenené s červenými alebo žltými veľkými kvetmi, jednotne otrnené, majú jemné, viacmenej biele tŕne, nikdy neutvárajú ležiace-hrebeňovité formy, v dĺžke sú rozdielne.
V publikácii Innes, Glass, KK je zobrazená hrebeňovitá forma R. senilis, asi ako odpoveď na tvrdenie C. Backeberga, (KL, 1966), pričom o pôvode formy nie je nič uvedené. Iné kristáty senilis sú na obrázkoch:


foto 1., 2.: Agócs György, Rebutialand, 2.2010 - www.rebutialand.pytalhost.eu (fotógaléria Rebutia >> find item - al, image id=499, 504)
(R. senilis cristata) details, details;.....V prilohe - Agocs @/, @/Comment.:
Donald, p.28, 29 - (voči okruhu Minuscula) - Otrnenie biele, relatívne mäkké. Jednotlivé telá narastajú väčšie a vo vyššom veku sa môžu stať válcovitými. Kvety s podstatne dlhšou rúrkou a s väčšími okv. lístkami. Počiatok čnelky a tyčiniek, ako aj počet ramien blizny (4-6) je podobný ako u skupiny Minuscula. Nitky sú normálne žlté, exist. aj formy s červenými nitkami. Plody sú normálne oranžovočervené až červené, tvarom podobné avšak väčšie (až 7mm).
Šída, RR 97 - voči R. minuscula má celý okruh relatívne dlhé a husté otrnenie, zahaľujúce telo s väčšími, štíhlo lievikovitými samosprašnými kvetmi. Okruh senilis je možné rozdeliť na dve charakteristické skupiny (ex Donald). Skupina (subspec.) "senilis" je char. pologuľovitým až guľovitým telom pomerne menšieho vzrastu, s prevládajúcim bielym otrnením a pomerne menšími kvetmi so štíhlou rozširujúcou sa rúrkou (2mm na báze, 4mm na kvet. korune), s plodmi žlto červenými až červenými. Skupina (subspec.) "chrysacantha" má vo vyššom veku pretiahnutý vzrast, väčšie telá so žltnúcim otrnením pri vzdušnej kultúre, pomerne väčšie kvety so silnejšou stopkovitou rúrkou (asi 2,5mm na báze a tiež na kv. korune), a s plodmi žltými až oranžovými. Areál rozšírenia okruhu R. senilis - Argentína, prov. Salta, horné Quebrada de Escoipe a oblasť severne od Quebrada Escoipe.
Doba kvitnutia v kultúre je charakterizovaná rozsahom Apríl - Júl so sklonom ku druhému kvitnutiu v mesiaci September, podobne ako xanthocarpa, a na rozdiel voči okruhom Minuscula-violaciflora a Marsoneri s normálnym rozsahom Marec - Máj. Farba otrnenia sa u okruhu Senilis pohybuje vnútri trojuholníka - čisto biele (var. senilis) - sklovito biele (var. hyalacantha) - žlté až žltohnedé (var. kesselringiana f. flavocentra):
foto 1.: Janine Hairan, Au Cacti Francophone, 2006 - www.cactuspro.com (Photos R >> find item - al)
(Rebutia rutiliflora);..... V prilohe - Cactuspro6 @/ 1929.jpg
Comment: ?? niektorá žlto otrnená forma R. senilis. Neskoršie z galérie odstránené.

Výskyt mena senilis:

nom.: [senílis], podľa vzhľadu otrnenia, lat. senilis - starcov, starecký (prenesene o vzhľade - bielovlasý, šedovlasý, bielovlasá, šedovlasá)

REB

SUL
  • Sulcorebutia crispata var. senilis.....(pozri - gerosenilis, pozri - BLMT 270.02, BLMT 287.01, BLMT 287a.0, BLMT 287b.0, BLMT 287c.0, BLMT 287d.0, LH 691 - hertusii,)
  • Sulcorebutia crispata var. senilis f......(pozri - aureicapillata, pozri - LH 692 - aureicapillata - gerosenilis)
  • Sulcorebutia crispata var. senilis f. pectinata.....(n. n. Horáček?, pozri - LH 693 - gerosenilis)
  • 'Sulcorebutia senilis'.......(hort. ambig., n. n.#, dat. Preston-Mafham, 1997, pozri - S. tiraquensis v. bicolorispina Knize n. n. - tiraquensis aglaia)
  • Sulcorebutia senilis Knize n. n. (1)*......(n. prov., pozri - KK 1770 - glomerispina - bicolorispina (aglaia) - tiraquensis v. tiraquensis f.)
  • Sulcorebutia senilis Knize n. n. (2)**.....(n. prov., pozri - KK 2005 - gerosenilis)
  • Sulcorebutia tarabucoensis var. senilis.....(pozri - gerosenilis, pozri - BB 1113.01, BB 380.01,)
 top of page