return to the main list
minuscula_s

gen. Rebutia K. Sch., subgen. Rebutia, sectio Rebutia, series 1. Minuscula (O. Šída, 1997, 2004)

Charakteristiky príbuzenského okruhu Minuscula:

adnot.: Donald, p.25-26 - skupina Minuscula - spoločná štruktúra kvetov: osem oddelených vnútorných okv. lístkov, 12-20mm dlhých, typicky úzko kopijovitých. Čnelka biela, vožná so 4-6 ramennou bliznou. Nitky môžu prekrývať celú vnút.stenu receptákula, najčast. v dvoch sériách, blízko báze a v polovič.výške. Kv. rúrka 10-15mm dlhá s niekožkými šupinami s holými pazuchami, horné šupiny predĺžené, tvoria vonk. okv. lístky. Lievikovité receptákulum na báze 2mm a na kv. korune 5mm. Telo plocho gužovité s malými šesťuhol. hrbolmi, ktoré sú špirálovite usporiadané. ľahko odnožujúce s jednotl. hlavami pr. 2-3cm. Areoly široko oválne, biele, ležiace uprostred hrbolov. Tŕne v počte 20-30 nerozlíšitežné, rovnomerne usporiadané, neprekračujúce 10mm (okrem violaciflora). Kvety z navrchnejšieho konca areoly, niekedy hlbšie. Plody najčastejšie oranžovo červené bobule, priemer až 6mm. Plod sa stáva papierovým a praská. Oddežuje sa od areoly čisto, na rozdiel voči Aylostera. Semená typ. čierne, lesklé, max. 1,5x0,75mm s výrazným bielym bazálnym hilom.
Don., p.24 - rozšírenie skupiny Minuscula obmedzené na sev.Tucuman a časť prov. Salta (grandiflora, violacifllora) - oblasť medzi Quebrada Escoipe a Cachipampa, a Quebrada del Toro.
V minulosti a súčasnosti sa kultúrne formy z príbuzenstva okruhu Minuscula-Violaciflora vyskytujú aj pod inými menami, napr. scarlatea, intermedia, muricata, lucida (?), ionantha, uebelmanniana, cardenasii, ai.
Meno R. minuscula v redukcii (racionalizácii ?) druhov poslúžilo pre pokusy o pohltenie R. fabrisii (CITES 92), R. senilis (1937) a najnovšie aj R. marsoneri (1995).
V systéme O. Šídu bola pochybná R. kariusiana presunutá do series 4. Wessneriana

Výskyt mena minuscula:

nom.: [minuskula], podľa relatívneho vzrastu (v rámci Echinopsis), lat. minusculus - maličký, nepatrný
adnot.: Meno najstaršieho popísaného druhu gen. a subg. Rebutia. Jedno z kľúčových uznaných mien v širšom ponímaní rodu Rebutia.

REB
 top of page