return to the main list
Quebrada de Humahuaca

1. Quebrada de Humahuaca, Argentína, prov. Jujuy, - roklina tiahnúca sa v severojužnom smere v dĺžke asi 110km medzi mestami Humahuaca a San Salvador de Jujuy. Jedno z historicky najznámejších nálezísk rodu. Roklinou preteká Rio Grande, v blízkosti ktorej ležia známe miesta, od severu ďalej južne od Humahuaca -> Huacalera, Tilcara, Purmamarca, Tumbaya, Volcán a León.

S takýmto nepresným označením náleziska boli a sú šírené nálezy W. Rauscha: WR 35 (haagei, elegantula?), WR 218a (euanthema lanata n. n.), WR 220 (jujuyana), WR 234 (wessneriana - calliantha), WR 576 (pygmaea), ai.

 
wessneriana de Humahuaca
(pozri - wessneriana_s) (pozri - wessneriana)
(pozri - Qda de Humahuaca) (pozri - Humahuaca?)

Rebutia wessneriana de Humahuaca.....(hort. ambig, dat. Hillmann 2009)

adnot.: Známe náleziská foriem R. wessneriana sa nachádzajú východne od Quebrada de Humahuaca medzi Tumbaya a Volcán, severne od S. S. de Jujuy. Okrem horeuvedených nálezov WR existuje množstvo ďalších (RH, RW, J , ...). Žiaden overene identifikovaný nález wessneriana od Humahuaca neexistuje, ako by naznačovalo toto hort. meno. Tajomnou Hillmannovou rastlinou bude pravdepodobne materiál semenami rozširovaný s nejasným číslom a identitou  (Rebutia spec. KK 274, Humahuaca), čo je síce naozaj cudzosprašná forma R. wessneriana ale číslo KK 274 K.Kníže identifikoval resp. aktuálne eviduje podstatne odlišne ako Bolivicereus serpens z Purculla Pass v Bolívii.
merc. Hillmann: RH 2009 DIV S (R. wessneriana de Humahuaca);
 top of page